Yeni ALES Sistemi 2018

1 dakikada okuyabilirsiniz

ALES, yılda iki kere ÖSYM tarafından uygulanan bir lisans sonrası sınavıdır. Öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanabilmek ve yüksek lisans ile doktora öğrenimi yapmak istiyorsanız ALES puanına sahip olmanız gerekir. Yeni ALES sistemi hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

ALES 2018 Başvuruları Ne Zaman?

Sınava başvurular 7 Mart 2018 tarihinde başlayacak ve 15 Mart 2018 tarihine kadar devam edecek. Sınav ücreti 90 TL.

ALES 2018 Ne Zaman?

ALES 2018 Sınavı Ne Zaman Uygulanacak?

ALES İlkbahar Dönemi Sınavı 6 Mayıs 2018 tarihinde saat 10.00’da yapılacak

ALES Hakkında Genel Bilgiler

Sınavda 50 sözel, 50 sayısal olmak üzere toplam 100 soru var. Sınav süresi 150 dakika olacak ve sonuçlar 7 Haziran 2018 tarihinde açıklanacak.

ALES Sözel Bölümü Konuları

Sözcükte anlam, cümlede anlam ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama.

ALES Sayısal Bölümü Konuları

Temel Kavramlar, asal çarpanlar, ebob-ekok, rasyonel sayılar, çözümleme, bölme ve bölünebilme, sıralama, basit eşitsizlikler, mutlak değer, üslü sayılar, köklü sayılar, özdeşlikler ve çarpanlara ayırma, sayı ve kesir problemleri, yaş problemleri, denklemler, oran-orantı, yüzde, kar-zarar ve faiz problemleri, karışım problemleri, işçi ve havuz problemleri, hareket problemleri, kümeler, işlem, olasılık ve kombinasyon, sayısal mantık.

 

 

Yeni ALES Sistemi 2018
5 (100%) 3 puan

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here